HomeStandingsMatch ResultsTournamentsRulesHistory/Past Results

CIF SS Badminton Committee
● Chairperson - Dean Schoppe (HL Corp.)
● Kemp Wells (Diamond Bar) ● Diane Sweeney (Loara) ● Steve Meckna (L.B. Poly) ● Jason Osako (Cerritos) 
● Siriporn Vatcharasumphan (Loara) ● Mike Stiles (Arcadia) ● Thai Pham (Glen A. Wilson) 
● James Verhoeven (Redlands)

●  Assistant Commissioner - Kristene Palle (CIFSS)
 ● Program Coordinator - Tamara Towgood (CIFSS)
WELCOME  TO  THE  ONLINE  HOME  OF  CIF  SOUTHERN  SECTION  BADMINTON
KEY DATES - 2023 CIFSS BADMINTON SEASON

Feb. 25 - First Day for Team Competition
May 5 - Last Day to Complete League Dual Match Play
May 13 - CIFSS Team Finals
May 16-18 - CIFSS Individual Finals
May 20 - CIF SoCal Regional Individual Championships

NEW USA BADMINTON/BWF
COACHING CERTIFICATION PROGRAM
FOR MORE INFO, CLICK HERE

CIFSS OPEN DIVISION

CHAMPION:  ARCADIA HIGH SCHOOL
RUNNER UP: DIAMOND BAR HIGH SCHOOL

CIFSS DIVISION 1

CHAMPION:  CERRITOS HIGH SCHOOL
RUNNER UP: MARK KEPPEL HIGH SCHOOL

CLICK HERE FOR COMPLETE TOURNAMENT BRACKETS

CONGRATULATIONS TO THE FOLLOWING CIFSS CHAMPIONS

MIXED DOUBLES:  KODI LEE/CODEY MA (DIAMOND BAR)
     2nd Place:  Grace Lee/Fabio Oh (Cerritos)

GIRLS SINGLES:  ASHLEY HUANG (DIAMOND BAR)
     2nd Place:  Reanne Chan (Arcadia)

BOYS SINGLES: MATTHEW LI (ARCADIA)
     2nd Place:  Abraham Xu (Walnut)

GIRLS DOUBLES:  ANDREA LOU/KATHY LIU (ARCADIA)
     2nd Place:  Ashley Yang/Ella Mak (Glen A. Wilson)

BOYS DOUBLES:  JOSEPH BEE/MATTHEW YU (ARCADIA)
     2nd Place:  Adam Cheung/Edmund Cheung (Rowland)

CLICK HERE FOR COMPLETED BRACKETS

CONGRATULATIONS CIF SOCAL REGIONAL CHAMPIONS

MIXED DOUBLES:  AURELIA LAU/KEVIN LAN (SAN MARINO)
     2nd Place:  Jasmine Kwan/Richard Ye (Mark Keppel)

GIRLS SINGLES:  REANNE CHAN (ARCADIA)
     2nd Place:  Ashley Huang (Diamond Bar)

BOYS SINGLES: MATTHEW LI (ARCADIA)
     2nd Place:  Abraham Xu (Walnut)

GIRLS DOUBLES:  ASHLEY YANG/ELLA MAK (GLEN A. WILSON)
     2nd Place:  Kathy Liu/Andrea Lou (Arcadia)

BOYS DOUBLES:  JOSEPH BEE/MATTHEW YU (ARCADIA)
     2nd Place:  Dillon Hoang/Tu Truong (Westminster)

CLICK HERE FOR COMPLETED BRACKETS